PSYCHOTERAPIA TOMASZ SAWIŃSKI

Terapia par

Terapia par

Terapia par

Co sprawia, że chcemy zabrać swoją drugą połówkę na psychoterapię? Jakie nadzieje i oczekiwania towarzyszą parze w tej decyzji? Czemu wybrała akurat ten moment?

Terapia par to często leczenie z wyboru. Partnerzy zgłaszający się na psychoterapię zwykle w różny sposób widzą problemy w swojej relacji. Nie rzadko jedno z partnerów jest obwiniany o rozpad związku.

To właśnie różnice między partnerami, a dokładniej brak umiejętności ich tolerowania, często jest przyczyną kryzysów.

Dlaczego tak się dzieje, czy powinniśmy dążyć do zniesienia różnic i widzenia rzeczywistości w identyczny sposób? Odpowiedzi na te i inne pytania pomaga znaleźć terapia par.

(…) w terapii par to nie wy jesteście pacjentami, pacjentami są wasze związki.

Bernie Katz

Terapia par - ile trwa?
Terapia par

Niekiedy partnerzy przychodzą w silnym kryzysie, bliscy decyzji o rozstaniu, a jednak już po kilku- czy kilkunastu sesjach udaje im się odnaleźć to, co łączyło ich wcześniej, ożywić miłość, tworzyć coś kreatywnego, dobrze współpracować jako para.

Innym razem dwoje ludzi leczy swoją więź kilkanaście miesięcy i więcej i dalej mają nad czym pracować, jednak w terapii znajdują oparcie, którym stopniowo uczą się obdarzać siebie nawzajem. Dowiadują się jak napędza się ich „niszczący taniec”, uczą się go przerywać i stopniowo odbudowują zniszczoną relację.

Niekiedy bywa też tak, że para mimo podjętych wysiłków decyduje się rozstać. Czy można to uznać za porażkę ich lub terapii? Czasem dopiero wówczas są w stanie budować szczęśliwe związki, które nie byłyby możliwe, gdyby nie ten, który muszą z bólem pożegnać.

Wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.