Młodzi obywatele ustanawiają niesłychanie osobliwą społeczność, która cechuje się obszerną podatnością na zmiany w ich otoczeniu środowiskowym. Okazuje się, że to właśnie młodzież narażona jest w sposób szczególny na wszelkiego typu szykany, jeżeli tylko okaże się, że w jakimkolwiek stopniu odbiega się od generalnie przyjętych norm, zasad i współczesnych kanonów. Nadwaga może niemniej jednak dotykać nie wyłącznie dojrzałych... Co czynić w sytuacji kiedy nasze dziecko za wszelką cenę chce się odchudzać? Dla rodzicieli to autentyczne wyzwanie, bo w takich sprawach wypada posiadać cały czas rękę na pulsie.

Zamiast pozwalać swojej pociesze na stosowanie restrykcyjnych planów żywieniowych pewniej będzie udać się z nim do dietetyka, jaki wspomoże w sporządzeniu zdrowej i zbilansowanej diety opartej na warzywach, owocach, chudym mięsie, węglowodanach oraz tłuszczach. Wszystko to w ilości, jakiej potrzebuje bez ustanku rozwijający się organizm ludzki młodego człowieka. Eksperci przypominają również o tym, że i wśród nastolatków mogą rozwijać się rozmaite choroby. Jeśli w następstwie tego dziecko cierpi z powodu zakłóceń metabolicznych, hormonalnych czy też cukrzycy należy skonsultować się z lekarzem, jaki wskaże przeciwwskazania i wskazania do stosowania poszczególnych diet. Odchudzanie może być zdrowe a w wielu przypadkach jest nawet wymagane.

Nie wolno jednak popadać ze skrajności w skrajność, albowiem stosowanie się do nieprzemyślanych zasad żywienia ma prawo przynieść skutki całkiem odwrotne do tych zamierzonych a to przyczyni się do licznych konsekwencji zdrowotnych..