Wybór tego jedynego, słusznego projektu domu jest całkiem trudną kwestią. Czasami osoby, które mają w planach budowę domu, spędzają dłuższy czas głowiąc się, naktóry się zdecydować, bo taka decyzja wpłynie na zadowolenie z mieszkania przez kolejne lata lub wręcz kilkadziesiąt lat. To kilka podpowiedzi, na które pytania powinno się sobie odpowiadać nim zadecydujemy, że dany projekt jest tym, który poddamy realizacji.  Ważną rzeczą jest wielkość domu – zależy to od posesji jaką mamy, ale  także od własnych potrzeb.

Nie każdy kto posiada wielką działkę, chce zbudować ogromną willę, nie zawsze jest to niezbędne, niektóre osoby wolą komfortowe pomieszczenia, a inni zaś nie lubią mieć dużo do sprzątnięcia. Zatem najpierw należy pomyśleć jakie są rodzinne upodobania w odniesieniu do powierzchni budynku. Kolejna sprawa to rozkład pomieszczeń, ich liczba a także powierzchnia.

Jest to związane z trybem życia członków rodziny – czy lubią w dużym gronie biesiadować w salonie, czy często zapraszają gości, jacy zostają na noc, albo np. czy ktoś posiada hobby które wymaga osobnego pokoju. To decyduje o tym, że przyda się większa  ilość pokojów w domu, lub będą one zajmowały większą powierzchnię.

Inna kwestia na którą trzeba zwrócić uwagę podczas planowania następnego miejsca zamieszkania to sprawa bezpieczeństwa. Kiedy zależy nam , aby zniwelować ryzyko włamania, nie wybierajmy domu z dużą ilością drzwi, tarasów i balkonów albo z oknami dachowymi – są one punktami, przez jakie mogą przedostać się złodzieje.

Należy także pomyśleć, co można zrobić, aby budowa oraz późniejsze utrzymanie domu okazały się jak najkorzystniejsze cenowo.

Wybrane rodzaje wykończeni są tanie, ale później zwiększają wydatki choćby na ogrzewanie.

Warto zatem przemyśleć za i przeciw stosowania różnych rozwiązań.

Czasami także rezygnacja z czegoś, co  wygląda w naszej opinii ładnie, ale nie jest wcale funkcjonalne, może spowodować oszczędności rzędu choćby kilku tysięcy.

To wszystko korzystnie jest mieć w pamięci w trakcie dokonywania wyboru. Naprawdę opłaca się dłużej pomyśleć nad takimi sprawami, żeby później być całkowicie w pełni zadowolonym..


<< Poprzedni
Następny >>