Zarówno darowanie, jak i otrzymywanie upominków jest bez wątpienia niezwykle miłe, czasem jednak mogą przy tym wyniknąć jakieś krępujące sytuacje czy małe gafy.

Czasami na przykład nie wiadomo, jaką cenę powinien mieć prezent, chociaż oczywiście wersja oficjalna jest taka, że istotna jest nie jego wartość, lecz sama pamięć i gest. Wygląda to jednakże rozmaicie, a problemów może przysporzyć szczególnie kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej typowych i oczywiście drogich. Czy warto je dawać?
Luksusowe upominki powinny dawać sobie osoby, które na to stać i mające porównywalny stan posiadania. Oczywiście nieraz osoba, która nie ma dużych pieniędzy, chce się wykazać i inwestuje w kosztowny upominek, co jednak nie zawsze przynosi dobry efekt. Tak samo nie powinno się dawać kosztownych podarunków osobom, które są biedniejsze i mogą poczuć się zażenowane takim podarkiem.

Dobrze będzie również pomyśleć o stronie praktycznej – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje luksusowych perfum, a nagle takie dostanie, może postrzegać je jako marnowanie pieniędzy albo będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale nie będzie tego robić. Rozsądniej więc wybierać w takich przypadkach podarki skromniejsze, ale za to staranniej wybrane, lepiej dostosowane do gustu osoby obdarowywanej bądź też po prostu podarować coś innego niż gotowy prezent – upominek wykonany przez siebie samodzielnie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas. O tym nie wolno zapomnieć. Nawet gdy wręcza się komuś najwspanialszy, najbardziej luksusowy prezent i osoba ta jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swym darem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed tą osobą. Jest to zachowanie ogromnie nietaktowne i można w ten sposób wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego.

Kiedy zatem myśli się, że podarowanie takiego prezentu to zbyt wielkie dokonanie, aby można było zachować jego cenę tylko dla siebie, lepiej będzie z niego zrezygnować i darować coś innego..
Więcej informacji: prezent sklep internetowy