Na rynku funkcjonuje dużo firm, jakie trudnią się tworzeniem i sprzedawaniem projektów domów, zarówno tych gotowych, jak i  robionych specjalnie na zamówienie klientów.

Każde z biur proponuje dużo różnych projektów domów.
Wśród nich jest parę rodzajów, jakie są szczególnie często wybierane i cieszą się popularnością bez względu na sezon.  Pierwszym takim typem są domy parterowe – coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę trochę większego domu, jaki wszystkie pomieszczenia ma na tym samym poziomie.

To może wymagać dużej działki, lecz może być bardzo praktyczne, przede wszystkim gdy w domu są mniejsze dzieci, starsze osoby, albo osoby mające problemy z przemieszczaniem się.

 Jeszcze jeden typ lubianych teraz budynków, to domy wielorodzinne. Mnóstwo rodzin decyduje się na wspólne zamieszkanie pod jednym dachem z teściami, lub z dojrzałymi dziećmi, mającymi już swoją rodzinę. Takie projekty domów mają szczególne udogodnienia, które zapewniają prywatność mieszkających tam rodziny.  Ostatnim  hitem są projekty domów z dachem płaskim – są one nowoczesne,  umożliwiają zwiększenie miejsca na piętrze, czy nawet umożliwiają wykorzystanie tego dachu do utworzenia tarasu o dużej powierzchni, albo oryginalnego ogrodu.  Często klienci biur projektowych pytają również o projekty domów, które okażą się niedrogie do zbudowania. Domy tego typu nie zawsze powinny mieć małe powierzchnie, jednak zwyczajnie są budowane z tanich materiałów, wykorzystują rozmaite innowacyjne rozwiązania, jakie pozwalają na pomniejszenie  kosztów, a później wprowadzają oszczędności w utrzymywaniu podobnego domu.

Jeszcze jedna rzecz, na którą nieraz zwraca się uwagę przy wyborze projektów domów, to garaż.

Często chcemy posiadać garaż wbudowany w bryłę domu. Popularne są  jedno- lub z dwoma stanowiskami, schowane w głębi budynku, lub przesunięte i sąsiadujące z nim jedynie pojedynczą ścianą – wszystko to zależy od właścicieli, które rozwiązanie okaże się dla nich najwygodniejsze. Jak widać więc jest duża różnorodność wśród projektów domów, jak też pośród potrzeb ludzi je nabywających..