Wraz z upływem czasu emocji jest coraz mniej a zamiłowanie niknie. Ciężko o podtrzymania ognia w sypialni czy innych życiowych sytuacji. Pary małżeńskie nierzadko też mają potomstwo, które również mogą być zarzewiem kłopotów. Problemy narastają jeśli jeden z małżonków staje po stronie dziecka, a para nie potrafi wypracować jednakiej taktyki w wychowaniu pociechy. Na tym etapie przypominamy, że jak podkreślono wcześniej, do gabinetu terapeuty przychodzą nie tylko małżonkowie. Teraz coraz częściej pary decydują się żyć bez ślubu. Jednak po kilku latach nawet takie związki doświadczają kryzysy.

psychoterapia34.jpg

Przecież wraz z upływem czasu dużo się zmienia, a o pokusy nie trudno. Dodatkowo w takich parach jednej osobie może brakować pewności. Szczególnie kobietom może brakować poczucia stabilizacji. Nie jest to jednak reguła, gdyż zdarza się, że to panowie czują się nieśmiało. W gabinetach terapeutycznych pojawiają się pary tej samej płci, które borykają się z jednakowymi kłopotami, co inne osoby w związkach. W ostatnich latach na przysłowiową kozetkę trafiają coraz młodsze pary . Może być to rezultatem tego, iż środki masowego przekazu obrazują wynaturzone, pełne pasji relacje , które nie wiedzą co to kłopoty i przeciwności.

Skutkuje to wywoływaniem nacisku na współczesne związki i sprawia, że patrzą na swe relacje ze zbyt dużą dozą krytycyzmu i doszukują się kłopotów tam, gdzie ich nie ma. W dodatku za dużo czasu spędzamy w pracy, żyjemy szybko i energicznie, za mało ze sobą rozmawiamy i rozwijanie relacji z partnerem.  Wygląda na to, że specjalistom od terapii par nie zabraknie klientów.